Toz Piresi (Akar mite) Anatomisi

Akarlar (Dermatophagoides pteronyssinus), günlük bir gazete yazısındaki noktanın neredeyse yarısı kadar büyüklükte, gözleri olmayan, yaklaşık 3-4 ay yaşayan ve dökülmüş insan derisi öncelikli olmak üzere polen, bitki lifleri ve ölmüş akarlardan geriye kalanlarla beslenen canlılardır. Aslında doğada gerekli bir temizleyici olan ve 23 milyon yıldır dünya üzerinde olan akarlar ne yazık ki biz insanlarla aynı yerde yaşadıklarında sağlık sorunlarına yol açabiliyorlar.

Akarlar aldıkları besinleri günde yaklaşık 20 tane gübre topu haline çevirip çevreye bırakırlar. Bu gübre topları özel bir filmle kaplıdır ve içinde güçlü enzimler tarafından sindirilen besinler bulunur. Akar kendi gübre toplarıyla beslenir. Bizler için sorun bu gübre toplarının evimizde hava yoluyla dağılması ve bizler tarafından solunmasıyla başlıyor. Özellikle genetik olarak alerjinin görüldüğü ailelerde bu alerjenlere karşı duyayarlılık söz konusu. Alerjik astım,saman nezlesi ve bazı egzema tipleri bu duyarlılık sonucunda ortaya çıkabiliyor.Gübre topları içindeki enzimler, duyarlı bir insanda akciğerlerde, gözde,burunda ve deride, koruyucu mukus tabaka hücrelerinin yıkımına yol açabiliyor.Fakat diğer alerjik durumlarda olduğu gibi, herkesin akarlara alerjik olmadığını hatırlatalım.Bu durum kişinin genetik yapısına ve akara alerjenlerine ne kadar maruz kaldığına bağlı.Günümüzde edindiğimiz yaşam koşulları bizim için olduğu kadar akarlar için de konforlu yaşam alanları sağlamaya başladı.Bu yüzden evlerimizdeki akar sayısı oldukça arttı. Yapmamız gereken akarlardan elimizden geldiğince korunmak ve çoğalmalarını önlemeye çalışmak.

SAĞLIMIZA ZARARLARI
İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir canlı türüdür.İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır.En çok halı, koltuk, yatak ve tüylü veya kirli ortamlarda bulunur.Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma sebebiyet veren akarlar, mikroskop aracılığıyla görülebilir. 55 mikron boyutuna kadar büyüyen akarlar vardır. 1gr deri parçası 1.000.000 akarın beslenmesi için yeterlidir.156 çeşit akar vardır.5 yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar yaşadığı sanılmaktadır.İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadırlar.

İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ
İlaçlarımız Buharlama yöntemiyle alana uygulanır. Uygulandıktan sonra alanın 4 saat kapalı kalması ve 2 saat havalandırılması gerekmektedir

Korunmak ve Çoğalmalarını Önlemek İçin Bazı İp Uçları :
·Evinizdeki nem oranını düşürün. Akarlar nemli ortamları severler.
·Hemen hemen her gün yatağınızı, yastıkları ve yorganları havalandırın.
·Nevresimlerinizi 60°C’de yıkamanız akarları yok etmek için yeterli bir sıcaklıktır.
·Ayrıca temizlik sırasında pencerelerin açık olması havalanan alerjenlerin hava akımıyla dışarı atılmasını sağlayacaktır.
·Mevsim el verdiğince evinizdeki halı ve kilimleri de güneşe sermeniz ve havalandırmanız çok faydalı olacaktır.