Tatarcık İlaçlama

Tatarcık küçük vücutlu sık kıllarla örtülü, donuk sarı renkli, 1, 5 – 3mm boylarında kanatlı haşerelerdir. Doğada hayvan barınaklarında, mağaralarda, evlerdeki loş yerlerde yaşar ve geceleri insanlardan ve hayvanlardan kan emerler. Yumurtalarını bitkisel ve yaş atıkların üzerine bırakırlar. Sadece dişi tatarcıklar insanları ısırır. Isırılan kişi eğer alerjik bir yapıya sahip değilse ısırılan yerde ağrı hissetmez ve iltihaplanma görülmez; ısırılanların sadece

% 1lik kesimi ısırıldığının farkına varmaktadır. Tatarcıklar geceleri aktifleşip beslenirler, gündüzleri ise karanlık alanlarda dinlenirler. Tatarcıkların yumurtlama dönemi kan emdikten bir kaç gün sonra olur. Yumurtaların kanatlı tatarcıklar haline gelmesi için yaklaşık 5 haftalık bir süre gereklidir.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Tatarcık kan ile beslenen ve devamlı konakçı değiştiren bir haşere olduğu için hastalıkların ortama yayılmasında etkin rol oynar. Tatarcıklar üstünden geldiği konakçısının kanında bulunan bütün mikrop ve virüsleri sonraki konakçısına bulaştırır. Tatarcık sineğinin ısırdığı insanlarda deride kaşıntılı kabarıklıklar oluşur ve 5 gün kadar devam eder.

Tatarcıkların ısırması sonucunda bulaşan hastalıklar aniden ortaya çıkar. Hastalık genel olarak birdenbire titreme veya ürpermelerle başlar bazı hallerde kırgınlık, baş dönmesi, bacak ve karında aşırı ağrı olabilir. Başlangıçta veya daha sonra ensede ve sırtta sertlik, tat alma duyusunda değişiklikler, iştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık, boğazda ağrı, burun kanaması, baş dönmesi olabilir.

Tatarcıklardan insanlara bulaşan hastalıklar ölümcül değildir. Tatarcıklar ile bulaşan hastalıklar dinlenme ve uygun sıvıların tüketilmesi ile son bulur.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Tatarcık haşeresi ile yapılan mücadelelerde kesin çözüm alabilmek için mutlaka tatarcıkların barındıkları ortamların yakınlarında bulunan bataklıkların ve çamurluk alanların kurutulması gerekir. Tatarcıklar ile mücadelede kesin çözüm alabilmek için mutlaka hayvan barınaklarının ve bahçelerimizin de periyodik olarak ilaçlanması gerekir.