Salyangoz ilaçlama

Sularda ve nemli çayırlarda yaşayan, değişik ebat ve şekillerde çok değişik türleri vardır. Kabuklu bir türdür. Gezdikleri yerlere sıvılarını bulaştırır. Bitkileri yiyerek yaşamları sürdürürler. Küçük türleri çoğu kez bahçelerde süs bitkilerini sararak kurumasına sebebiyet verirler. İnsan bağırsaklarında yaşayan ve halk arasında barsak kurtları adı verilen ve çok çeşidi olan bu canlıların bazılarına ara konakçılık yaparak insanlara yayılmasında rol oynarlar. Bahçe ve çimenlik alanlarda özel yem şeklinde hazırlanmış mollusisit grubu ilaçları atmak sureti ile kolayca mücadele etmek mümkündür.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Genellikle otçul olan salyangozlar bitkilerin özlerini yiyerek kurumalarına sebep olurlar. Salyangozlar çiftçilerin korkulu rüyasıdır. Ürünlerini korumak için çeşitli yöntemlere başvuran çiftçiler verdikleri mücadelede hiçbir zaman kesin çözüm alamadılar.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Salyangoz ile mücadelede yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. Salyangoz ilaçlaması profesyonel şirketler tarafından yapılmalıdır. Salyangoz ilaçlamasında kullanılan kokulu ilaçlar su karışımı ile hazırlanıp püskürtme yöntemi ile uygulanır.