Pire – Pire ilaçlama

Siyah,kahvrengi,kızılımsı tonlarında ,boyları 1,5 4.00 mm arası değişiklik gösterebilen ,hızlı hareket özelliğine sahip sıçrama ve emici potansiyeli bir hayli yüksek (2 m ye kadar) zararlı canlılardır. Pireler dış parazitli olup kanatsız,yüksek üreme gücüne sahip(haftada 1800 2200 yavruya ulaşabilirler)yılın her ayında gözlemlenebilen ,genelde uygun ortamı bulduklarında 7 ila 11 gün içinde evrimleşerek (evrim aşaması yumurta-lavra-pupa-erişkin)yumurtaların aynı anda patlamasıyla etrafa yayılabilirler.PİRE lerin genelde yaşam alanları tozlu ve hayvanların bulundugu sağlıksız koşullardır.

Çeşitleri :

Binden Fazla pire türü vardır. İnsan piresi, kuş piresi, kedi piresi, köpek piresi, sıçan piresi ve kuzu piresi en çok rastlanan türler arasındadır.

Fare piresi ; Yalnız olmadığı takdirde saatte 600 defa olmak üzere aralıksız 72 saat (3 Gün) sıçrayabilir. Sıcak günlerde saatte 1000 defa sıçradıkları görülmüştür.

Kedi ve İnsan perileri ise ; 33 cm yükseğe sıçrayabilirler. Pire kendi mislinin 300 misli yüksekliğe sıçrayabilir. Eğer insanoğluda pire gibi sıçrayabilseydi, bir sıçrayışta Eyfel kulesini aşardı.

Yaşadığı Yerler :

Pireler genelde; Tozlu, pis ortamlarda, İnsan ve Hayvanlar Üzerinde Yaşarlar.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI
Pireler insan sağlığı açısından değişik türlerde vücudumuza direk etki eden bir hayli zararlı yapıda kan emici hayvanlardır.PİRE vücudumuzla alakalı birçok hastalıkta öncelikli bir yere sahiptir.PİRE ler daimi olarak konakçı (barındığı mekan) taşıdığı için yaydığı hastalık çok çabuk genişleyebilir.PİRE ler yumurtlayabilmeleri açısından kan emici özelliğine istinaden insan vücuduna yapışarak yaşadığımız mekanlara kolayca yerleşebilir.PİRE lerin ısırmasıyla birlikte vücutta buna bağlı kaşıntı,yanma,kızarıklık görülür.PİRE ler konakçı özelliği dolayısıyla vücudumuza virüs bulaştırabilir.Can alıcı özellikleri de budur.PİRE lerden vücudumuza bulaşan çeşitli hastalıklar aşşağıdadır. Humma Mikrobu: Tifüs Mikrobu: Veba Mikrobu: Alerjik ve Cilt hastalıkları: Bunların yanında bağısak kurdu,bağırsak şeridi,ricetsiya ve tenya mikrobu gibi vücudumuzda etkili rahatsızlıklar görülmüştür.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ
Öncelikle pirelerle ferdi mücadelenin ve amatör yaklaşımların faydalı olmayacağının bilinmesi gerekir.Bu tür yaklaşımlar sadece Pire nin kısa süreli çözümü uzun vadede çözümsüzlüğü demektir.Pire lerin ürediği genel alanların tespiti ve ilaçlanması alan çevresindeki hayvan türlerinin bu muameleye tabi tutulması gerekir.Kullandığımız ilaçların PİRE lerin evrim aşamasından biri olan pupa dönemine denk gelmesi halinde etkinin az olduğu öngörülerek ilaçlama sonrası 15 gün süre zarfında tek tük de olsa PİRE görülebilmesi mümkündür fakat zamanla bunlar kaybolur.Pireyle mücadelede esas olan kokulu ilaç kullanımıdır.Diğer ilaç türleri ucuz maliyet açısından siz müşterilerimizin sağlığını tehdit amacı güdmektedir.Firmamız bu konuda güveninize layıktır.PİRE ilaçları amatör kullanımlarda insan sağlığına zarar verir,profosyenel çalışmalar her zaman tercih edilmelidir. Firmamız bu konuda da sorumluluğunun bilincindedir.