Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karafatma, çok hızlı hareket eden, çok hızlı üreyip, çok hızlı çoğalan, hamam böceği türlerinden oryantal hamam böceğidir. Parlak siyah renginden dolayı karafatma denilmektedir. Genellikle evlere lağımdan, açık kalan kapı ve pencereden, dışarıdan alınan herhangi bir paket veya eşya ile gelir. Yiyecek ve nemin bol olduğu yerleri yaşam alanı olarak seçen karafatma, insan ve hayvan dışkısı da dahil her şeyi yeme özelliğindedir.

Paketler halinde sırtında taşıdığı yumurtalarını dolaştığı yerlere bırakan karafatma kısa sürede bütün evi hatta apartmanı istila eder. Besin maddeleri üzerine salya ve dışkısını bırakan karafatma böceği hastalık mikroplarını da taşıyarak, çeşitli bulaşıcı hastalıklara sebep olur. Kolay kolay ölmeyen çok dirençli karafatma ile mücadele zordur.

Karafatma böceği nasıl yok edilir?

  • Öncelikle açıkta gıda maddesi, yemek kırıntısı ve çöplerin toplanması gerekir.
  • Piyasada satılan hamam böceği ilaçlarının kesinlikle kullanılmaması gerekir, çünkü bu tip ilaçlara direnç geliştiren karafatma bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Karafatma böceği ile mücadele için Sağlık Bakanlığı ruhsatı ile çalışan ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır.
  • Yasal çalışan ilaçlama şirketi Karafatma böceğine özel kullandığı etkin ilaçlarla, sıvı ilaçlama yöntemi ile ortamdaki karafatmalardan çok hızlı şekilde kurtulmanızı sağlar.
  • Sıvı ilaçlamanın ardından Jel ilaçlama yöntemi ile yumurtadan çıkacak veya tekrar dışarıdan gelecek karafatma böcekleri için önlem alan ilaçlama şirketi bu zararlılardan kurtulmanızı sağlar.