Hamam Böceği ilaçlama

Hamamböceği ilaçlama konusunda mutlaka profesyonel yardım alınmasının önemini hamam böceği yapısını incelediğimizde daha iyi anlayabiliriz. Hamam böceği siyah, koyu kahve, kızıl gibi renklere sahiptirler. Eklembacaklı cinsinden olan ve oldukça hızlı üreme yapısına sahip hamam böceklerinin ebatları türlerine ve yaşadıkları alanlara göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak ebatları 0.5 cm den başlayıp 3 cm’ e kadar ulaşabilmektedirler. Hamamböceği en aktif olduğu saatler gece saatleridir. Gündüzleri dinlenerek geçirirler ve geceleri aktifleşen ve çok hızlı hareket edebilen vücut yapılarına sahiptirler. Hamam böcekleri içerisinde yumurtalar bulunan kapsüller bırakarak üreyen canlılar olup kapsüller içerisinde 35 ile 40 arası yumurta bulunur ve yumurtadan çıkma süreleri ise 21 gündür. İlk hamamböceği ilaçlama yapıldıktan 21 gün sonra kapsülden çıkacak olanlar yavru böcekler için ikinci bir hamam böceği ilaçlama yapılması etkin ve kesin çözüm vermektedir. Nemli, sıcak yerleri seven hamam böcekleri uygun hava ve ısı şartlarının oluştuğu tüm alanlarda her mevsimde üreyebilmektedirler. Yaşam süreleri hiçbir yiyecek olmaksızın 30 gün iken, su içmeden ise sadece 8 gün yaşayabilirler. Hamam böceği kafasını kopardığınızda dahi bir hafta yaşayabilme ve öleceklerini hissettikleri anda dahi yumurta bırakabilme gibi inanılmaz özelliklere sahiptirler. Bu yüzden hamam böceği ilaçlama mutlak suretle profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır.

ALMAN HAMAMBÖCEĞİ İLAÇLAMA (BLATELLA GERMENİCA)

Kalorifer böceği olarak da bilinen alman hamam böceği açık kahverenginde ve ön göğüs bölgesinde iki koyu bant taşırlar.10-12 mm boyundadır. Kolaylıkla bir yerden bir yere geçebilir veya taşınabilirler. Hamam böcekleri yumurta yöntemiyle ürer ve çoğalır. Hamamböcekleri içinde yumurta bulunan kapsüller halinde ürerler. Her bir kapsül içinde 35-40 adet yumurta bulunur. Bu böcekler yumurtalarını sırtlarında taşıyarak gittikleri her yere yumurtalarını götürürler.18 gün sonra yavrular yumurtalardan çıkar. Yıl içerisinde 8-10 defa yumurtlayabilirler. Dişi hamamböcekleri öldükleri anda bile yumurta bırakırlar.

Bu hamam böceği türü bulunduğu alandaki her şeyi yiyebilir. Her türlü pisliği,mikrobu taşırlar ve bulaştırırlar. Evlerde ilk yerleşecekleri mekanlar mutfak ve banyolardır. Karanlığı severler bu nedenle geceleri ortaya çıkarlar. Nemli,sıcak ve pis yerlerden hoşlanırlar. Kazan dairesi,depo bodrum altı gibi yerlerde yoğun olarak bulunurlar. Genellikle gıda yerlerinde görülürler. Bu böcekler gıda zehirlenmeleri, verem, hepatit, mantar hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların mikroplarını taşırlar ve bulaştırırlar.

AMERİKAN HAMAMBÖCEĞİ İLAÇLAMA (PERİPLANETA AMERİCANA)

Amerikan Hamam böceği: Ortalama 2-3 cm uzunluğundadır. Kanatlı kırmızımsı kahverenginde en büyük hamam böceği türüdür. Bu hamam böceği türü insanların yediği yemediği her şeyi yiyebilme özelliğine sahiptirler.15 ay ömürleri vardır. Nemli,sıcak ve pis mekanları severler .Evlerde en çok mutfak ve banyolarda bu haşere türüne daha çok rastlanır. Karanlığı severler.

Bu haşere türü çeşitli şekillerde yaşadığımız mekana girebilirler. Bir hamam böceği yaşadığımız mekana girmesi yüzlercesinin girmesi anlamındadır. Üreme sürekli devam eder ve kısa bir zaman sonra evimizi istila ederler. Bu böcekler oldukça dirençlidirler. Bilinçsizce,gelişigüzel yapılan bir ilaçlama bu böcekleri ortadan kaldırmaya yetmeyebilir. Bu haşerenin bireysel mücadelesi oldukça zordur. Bireysel mücadele ve satın alınan çeşitli ürünler ile yapılan kısmi mücadele başarılı olmadığı gibi zaman ve ekonomik kayıplara da yol açar. Aynı zamanda bu süre zarfında üremeleri de artar. Bu haşere türü ile etkin bir mücadele,uygun ilaç ve periyodik uygulama gerekir.

ORYANTAL HAMAMBÖCEĞİ İLAÇLAMA (BLATTA ORİENTALİS)

Oval biçimli,parlak siyah ve çok koyu kahverengindedirler. Çoğalmaları ise periplaneta americana gibidir. 25-30 mm. boyundadırlar. Erkeklerin kısa kanatları işlevsel olup dişilerin ise körelmiştir.Anavatanları Asya olup buradan tüm dünyaya yayılmıştırlar. Erkeklerinin iki kahverengi kanadı vardır. Dişileri oval erkekler ise daha ince yapıdadır. Halk arasında KARA FATMA diye de tabir edilirler. Bu haşere türleri bodrum, bina boşlukları, lağımlarda ve ev içlerinde yuvalarını yaparlar. Ömürleri 6 ay kadardır. Her türlü gıda ve organik maddeyi yeme özelliğine sahiptirler. Her türlü pisliği,mikrobu taşırlar ve bulaştırırlar. Bu böcekler gıda,su ve sıcağa duydukları ihtiyaçtan dolayı insanların yaşadığı her alanda görülürler. Özellikle evlerde ilk yerleşecekleri mekanlar mutfak ve banyolardır. Bu haşere türü zamanın büyük bir bölümünü yuvalarında geçirir. Karanlığı severler bu nedenle geceleri ortaya çıkarlar. Dirençlidirler. Bilinçsizce yapılan amatör mücadelede ilaçlara karşı çok çabuk direnç kazanırlar. Bu böcekler gıda zehirlenmeleri,verem,hepatit,astım gibi hastalıkların mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Hamamböceği evlerde ve işletmelerde birçok sağlık problemlerine neden olurlar. Birçok hastalığın taşıyıcısı olan bu haşerelere karşı etkili bir ilaçlama yapılmalıdır.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Bunlar aslında parazit değildir. Fakat çeşitli hastalık etkenlerini mekanik taşıyıcıklık veya arakonaklık yaparlar. Hamam böcekleri, kolera, tifo, verem, basilinin, Entamoeba coli , E. histolyrica , Balantridium coli , Giardia intestinalis kistlerinin yayılmasında mekanik taşıyıcı olarak rol oynar.

Kontrolü güçtür. Çünkü çok çabuk ürerler. Kontrolde üç noktaya dikkat edilmelidir.

1- Bunların gizlendikleri duvar çatlakları ve benzeri yerler tıkanır.
2- Çöp ve gıda açıkta bırakılmaz. Gıda artıkları temizlenir.
3- Kontrolde en pratik yol ilaç kullanmaktır. Bu amaca kalıcı etkili ilaçların bunların saklandıkları yerlere püskürtülerek uygulanması gerekir. Fakat yumurtalardan yeni çıkacakları öldürmek için ilaç 21 gün sonra tekrarlanmalıdır. Bunlarla mücadelede ilaçlı yem tuzakları da kullanılmaktadır.