Arı Özellikleri Nelerdir?

Arı gövdesi segment adı verilen halkalarla kaplıdır ve bedeni yumuşak tüylüdür. 3 çift bacakları vardır. Arı ağaç ve çiçekleri dölleyerek doğaya büyük fayda sağlayan bir canlıdır. Arının baş kısmındaki 1 çift anten algılama görevi yapar. Arının bedeninin arkasında bir iğnesi bulunur, kendisine zarar geleceğini anladığı anda karşısındakine iğnesini batırır ve ölür. Arılar koloniler halinde yaşar, her arının kolonide farklı görevleri vardır. Arının zehrinin, balının ve sütünün pek çok faydası vardır.


ARI NASIL ÇOĞALIR?
Arı yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Diğer arılar yumurtlama görevini yapmaz sadece Kraliçe arılar döllenme görevini yapar. Bir kraliçe arı günde ortalama 2000 yumurta yapabilir.

ARILAR NASIL ÇOĞALIR?
Arılar yazları çiçek ve ağaç polenleri ile kışın ise yaptıkları balı yiyerek beslenirler. Sadece Eşek arıları diğer adıyla yaban arıları etçil ve otçul beslenir. Küçük böcekleri yiyebilen Yaban arıları bazen evlerimiz içinde besinlerimize ortak olmak içinde gelebilirler.

ARININ FAYDASI NELERDİR?
Arı her yönü ile insanlığa ve doğaya faydalı bir böcektir. Arının poleni, zehri ve balı pek çok faydalı ve birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynar. Arı balı, içerisinde bakteri oluşumunu engellerler. Arı zehri günümüzde kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaç yapımlarında kullanılır. Arılar bahar mevsiminde ise ağaç ve çiçekleri dölleyerek doğaya büyük fayda sağlar.

ARININ ZARARLARI NELERDİR?
Arı türleri arasında yaban(eşek)arısı zararlıdır. Bal yapamayan yaban arıları insanları sokar ve zehirler. Yaban arılarının yuvalarına karşı bir saldırı olduğunda toplu halde saldırırlar. Yaban arıları yaşadığınız alanda yuvalanmışlar ise hemen ilaçlama yaptırmalısınız. Yaban arısı ilaçlaması için size deneyimli personelimiz ve İlaçlama sektöründe lider firmamızla her türlü böcek ilaçlama konusunda size yardımcı olacaktır.

ARI SOKMASI DURUMUNDA NE YAPILMASLIDIR?
Arının
soktuğu yer şişer, kabarır ve çok acır. Eşek arısının çok etkili zehri vardır. Birkaç eşek arısı aynı anda saldırdığında ve soktuğunda ölüme sebebiyet verebilir. Bu durumda yapması gereken ilk şey hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızdır.

ARI NERELERE YUVA YAPAR?
Yaban arıları yuvalarını genellikle toprak altlarına yapar. Fakat bazı yaban arıları taş ve duvar çatlaklarına, bazıları evlerin çatı kısmına ve duvarlarına yuva yapar.
ARI İLAÇLAMASI NASIL YAPILIR?
Arı ilaçlaması
kesinlikle bilgi ve tecrübe ister. Çünkü arılar toplu halde saldırıp, ölüme dahi sebebiyet verebileceğinden, arı ilaçlaması ferdi olarak yapılmamalıdır. Arı ilaçlamasında genellikle sıvı kokulu ilaçlar kullanılır. Arı ilaçlaması için mutlaka profesyonel çalışan bir ilaçlama şirketinden destek alınmalıdır. İlaçlama şirketimiz yıllardır her türlü haşereye karşı sizlere ilaçlama hizmeti sunmaktadır.